Gündelikçi Kadınlar Nasıl Sigortalı Olur

Yazımız 29.09.2020 tarihinde güncellenmiştir.

Eyüp Sabri DEMİRCİ

Sosyal Güvenlik Danışmanı

Ev hizmetlerinde çalıştırılanlar ister bir gün çalıştırılsınlar, ister ayda otuz gün çalıştırılsınlar sosyal güvenlik mevzuatı çerçevesinde sigortalı olmaları gerekiyor.

Bu kişilerin ev hizmetlerinde sürekli veya süreksiz çalıştırılmaları da, çalıştıkları süre zarfında sigortalı olma kuralını değiştirmemektedir.

Kimler ev hizmetlisi olabilir, hangi işler ev hizmetleri kapsamında sayılır?

Aynı adreste ikamet eden üçüncü derece dahil hısımlar dışındaki herkes, ev hizmetlisi olarak çalıştırılabilir. Üçüncü dereceye kadar hısımlar ise hizmet edeceği kişiyle farklı adreste ikamet etmesi şartıyla yine ev hizmetlisi olarak çalıştırılabilmektedir.

Yabancı uyruklu sigortalıların çalışma izni almış olmak kaydıyla ev hizmetlisi olarak çalıştırılmaları mümkün olmasına rağmen, ev hizmetlerinde günü birlik veya kısmi süreli çalıştırılmaları mümkün değildir.

Ev hizmetlileri, temizlik, ütü, yemek yapma, çamaşır-bulaşık yıkama, alışveriş ve bahçe işlerinin yanı sıra şoför olarak ya da çocuk, yaşlı ve özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalıştırılabilmektedir.

Gündelikçi kadınlar nasıl sigortalı olurlar?

Ev hizmetlilerinde aynı kişi yanında sürekli çalışmayıp, ihtiyaç duyulduğu vakit çağrılan kişilerin (günü birlik çalıştırılacak ev hizmetlilerinin) sigortalılıkları 5510 sayılı Ek-9. maddesinin ikinci fıkrasına göre sağlanmaktadır.

Günü birlik çalıştırılacak ev hizmetlileri için yapılacak sigorta başvurusunun çalışmanın olduğu ayın sonuna kadar yapılması gerekmektedir. Sigorta başvuruları;

-İkametgahın bulunduğu sosyal güvenlik merkezine “Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Sigortalı Çalıştırılacaklara İlişkin Başvuru Formu” ile  kağıt ortamında başvurarak

– e- Devlet uygulamaları vasıtasıyla, “4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama” uygulaması üzerinden,

-Kısa Mesaj Servisi ve Mobil Uygulama aracılığı kısa mesaj göndermek suretiyle

olmak üzere üç farklı yöntemle yapılabilmektedir.

Kısa mesaj ve mobil uygulama üzerinden sigorta işlemleri nasıl yapılır?

Kısa mesaj göndermek suretiyle yapılacak sigorta başvuruları diğer yöntemlere göre çok daha kolay olduğu gibi kısa mesaj gönderilerek başvuru yapıldığında hem sigorta başvurusu hem de prim ödeme işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Dolayısıyla günü birlik çalıştırılacak ev hizmetlisinin sigorta işlemleri için kısa mesaj yönteminin kullanılması isabetli olacaktır…

Kaynak ve makalenin devamı ► Gülbenk Müşavirlik