Ofis ve Büro İşyerlerinde COVID-19 İle nasıl Mücadele edilmelidir?

Fazıl ÖLMEZ / Gülbenk Müşavirlik

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tekrar vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanmaktadır. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm ülke genelinde hastalığa yakalananların sayısı günden güne artmakta, bunun sonucunda da ağırlaşan hasta sayısı ile kaybettiğimiz canlarımızın sayısında da artışlar yaşanmaktadır.

İşyerlerinde mal ve hizmet üretimi için bir arada bulunan insanlarımız arasında da vaka sayıları günden güne artmaktadır. Bu nedenle her bir işyerinde alınması ve uyulması gereken kurallar kısaca başlıklar halinde bilgilerinize sunulmuştur.

1-Öncelikle bütün işyerlerinde vücut ısısı ölçer bir alet mutlaka bulunmalı ve her gün veya her vardiya başlangıcında işyerine çalışmaya gelen tüm çalışanların vücut ısıları ölçülerek işyerine alınmalıdır.

(Bu ölçüm işini, eldiven, maske, yüz siperi hatta gerekiyorsa uygun tek kullanımlık beyaz ince tulumlar giydirilerek sağlık memuru veya benzeri sağlık okulları mezunu bir çalışan varsa o yapmalı, sağlıkçımız yoksa yetkin bir çalışan işyeri hekimince pratik eğitime tabi tutularak bu işte görevlendirilmelidir.)

Vücut ısısı yüksek bulunanlar (İşyeri hekimi veya bir sağlık görevlisine sorulabilir. Ama genelde 37,5 C ve üzeri çıkanlar ateşi yüksek kabul edilmektedir.) hemen gerekli kontroller için ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilmeli ve işyerine alınmamalıdır. Gerekli test ve kontrolleri yapıldıktan sonra şüpheli görülenler olursa, o kişiler 14 gün işyerine gelmeden evlerinde karantina altında tutulmalıdırlar.

2- İşyerinde personel işlerine bakan kişilerce bilinen kalp rahatsızlığı olanlar, şeker hastalığı, yüksek tansiyonu olanlar ve kanser ilacı kullananlar vb. rahatsızlığı bulunan yüksek risk grubundaki personel, haftanın bir veya en çok iki iş günü iş yerine gelecek diğer günlerde evden çalışma yapacak şekilde idari ve organizasyonel düzenleme yapılmalıdır.

3- Çalışanlarımız ile her gün iletişim sağlanarak işten sonraki zamanlarda ne yaptıkları, ne tür yerlerde vakit geçirdikleri ile ilgili geri dönüşümler alınmalı, yakın aile fertlerinde COVID-19 vakası olanların bulunup bulunmadığı sorgulanmalıdır. Yakın aile fertlerinde pozitif vaka tespiti yapılan çalışanlar 14 gün evlerinde karantina altına alınmalıdır.

4- Yıllık izin, sağlık raporu vb. diğer nedenlerle işyerinden uzun süre uzak kalanlar dönüşlerinde varsa işyeri hekimince sağlık kontrolünden geçirilmelidir. İşyeri hekimi bulunmayan yerlerde bu kişilerle personel işlerine bakan kişiler özel olarak ilgilenmeli ve işyerinden ayrı kaldıkları günlerin kısaca öyküleri alınmaya çalışılmalıdır.

5- Herhangi bir nedenle Yurt dışına çıkıp geri dönen personel olursa, mutlaka 14 gün karantina süresinden sonra işe başlatılmalıdırlar.

6- COVID-19 un en yaygın bilinen belirtileri yüksek ateş, kesik kesik öksürük ile birlikte göğüs ağrısı, halsizlik, mide bulantısı ve iştahsızlık, ishal ve tat almama olarak bilindiğinden bu tür rahatsızlığı olan personel derhal ilgili sağlık kuruluşlarına sevk edilerek gerekli kontrol ve testleri yaptırılmalıdır.

7- Servis hizmeti verilen işyerlerinde servislerde birer koltuk boşluk olacak şekilde bir oturma düzeni belirlenmeli ve asla ayakta personel olmamalıdır. Servisler her seferden sonra mutlaka dezenfektan malzeme ile temizlenmelidir.

8- Varsa yemek hizmetlerinde ve çay hizmetlerinde çalışanlar sürekli sağlık kontrolüne tabi tutulmalı ve bu personele daha fazla ilgi gösterilmelidir. Mümkünse ortak çay yapımı ve servisi kaldırılmalıdır. Yemekhanede sosyal mesafeye uyularak tek kullanımlık servis tabağı ile servis yapılmalıdır.

9- İşyerinde tüm personel istisnasız maske takmalı, sosyal mesafeye (en az 1,5 metre) dikkat edilmeli ve birbirine çok yakın çalışan personel sayısı azaltılmalıdır.

(Vardiya sistemine geçerek veya gerekli eğitimler verilerek farklı işler yaptırılarak aynı yerde çok yakın çalışanlar birbirlerinden uzaklaştırılabilir.)

10- İşyerine sürekli maske, sosyal mesafe ve el temizliği konusunda denetimler yapılmalı, uymayan personele yaptırım uygulanmalıdır.

11- İşyerindeki kapalı alan yuvarlak masa toplantıları yüz yüze yapılmamalı, mümkünse internet imkanları kullanılmalıdır. Zorunlu hallerde yüz yüze yapılması gereken toplantıların süresi kısa tutulmalı ve maske ve sosyal mesafe kurallarına kesinlikle riayet edilmelidir.

12- İşyerine ziyaretçi olarak veya iş dolayısıyla geçici süreyle gelenler mümkünse azaltılmalı, işyerine gelen herkesin kaydı tutulmalı ve içeri alınmadan önce mutlaka vücut ısısı ölçülmeli, maske kullanma ve sosyal mesafe kurallarına uyulacağına dair yazılı taahhütleri ile cep telefon numaraları da kayda alınmalıdır.

13-  Özellikle öğle yemeği ara dinlenme saatleri  içinde çalışanların işyeri yakınındaki  AVM vb. toplu alış veriş yerlerine gitmemeleri konusunda uyarılarda bulunulmalıdır.  Mümkünse yasaklanmalıdır.

14- İşyerlerinde uygun yerlere konu ile ilgili görsel afişler ve okunabilir talimatlar asılmalıdır. 

Yazının Devamı İçin Tıklayınız…