Rapor Parasında 90 Gün Şartı

Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı (http://gorunumgazetesi.com.tr)

SSK kapsamındaki sigortalılarının hastalık nedeniyle alacakları istirahat raporlarına rapor parası ödenmesi için raporun başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartı aranır. Ancak iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle alınan istirahat raporları için geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası ödenmesinde prim gün şartı aranmaz.

Sigortalının iş kazası ve meslek hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğine neden olan rahatsızlıklar hastalık olarak tanımlanmaktadır. Aynı şekilde SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki kadın sigortalıların analık nedeniyle alacakları istirahat raporlarına rapor parası ödenmesi için de doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartı aranır.

SSK ve Bağ-Kur sigortalılığı kısa vadeli sigorta kollarını da kapsadığından geriye dönük 1 yıl içinde en az 90 gün SSK veya Bağ-Kur kapsamında sigortalılığı olanlar söz konusu 90 günü tamamlamış sayılırlar. Kişinin geriye dönük 1 yıl içinde hem SSK hem Bağ-Kur sigortalılığı varsa ve Bağ-Kur prim borcu da yoksa her iki sigortalılığa ait prim günlerinin toplamı dikkate alınır. Aynı şekilde sigortalı geriye dönük bir yıl içinde birden fazla işyerinde sigortalı olarak çalıştıysa, tüm işyerlerine ait prim günleri 90 günün hesabında dikkate alınır. İsteğe bağlı sigortaya ait prim günleri ise 90 günün hesabında dikkate alınmaz.

-Doğum Rapor Parası İçin 90 Gün-

Analık hali nedeniyle alınacak istirahat raporuna istirahat parası ödenebilmesi için, doğumun olduğu günden geriye doğru bir yıl içerisinde en az 90 prim günü şartı aranmakla birlikte, zaten gebeliğin 32. haftasında hekimden istirahat raporu alınması yani istirahatin başlatılması gerektiğinden, istirahatin başladığı tarihte eğer 90 prim günü dolmamışsa, istirahat başladıktan sonra da 90 günü doldurmak mümkün olmadığından, bu durumdaki kadın sigortalı rapor parası alamaz. Ancak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabileceğine dair hekimden rapor alarak 32. haftadan itibaren de çalışmaya devam eden kadın sigortalı adına 3 hafta kalana kadar çalıştığı bu süre için SGK’ya bildirilmiş olan gün ve kazançlar da 90 günün hesabında dikkate alınır.

Yazının Devamı İçin Tıklayınız…