Mali Müşavirler Kaç Saat Mesai Yapar…

Atilla Sarıyıldız / Kahraman Maraş SMMMO Başkanı

Merhaba sevgili okurlar, sevgili dostlar.

          Son haftalarda yazılarımı Mali Müşavir olmam dolayısıyla mesleğim üzerine yazıyorum. Pandemi dönemi de araya girince mesleğimiz daha da yoğun yaşanmaya başladı. Ekonomi ve Gelişmişliğin çok hızlı büyüdüğü Türkiye’ miz de maalesef vergi geliri o kadar hızlı büyüyememektedir. Yıllarca çeşit çeşit iktidarlar gördü bu memleket, tek partili veya karma partili yönetimlerle idare edildi belirli dönemler. Temennimiz hep iyiye, hep ileriye ve büyük Türkiye’ ye doğru yol alınmasıdır. Bunun gerçekleşmesi de tabiî ki düzgün ve adaletli Vergi toplamakla olur.

Gönül isterdi ki Gelir İdaresi ve SMMM Odası birlikteliğinde bu işin yükünü çeken personel ve meslektaşların bir araya geleceği sorun ve çözüm bulunacağı bir birim oluşsun. Devlet Mali Müşavirlerin elini güçlendirse, arkasında dursa, Mükellefe ve Vergi İdaresine karşı bizleri ezdirmese, eminim bu ülkede daha adaletli ve daha çok vergi toplanır. Dünya ülkelerinde ki meslektaşlarımızın saygınlığına eriştiğimizde, Türkiye Vergi toplama konusunda çağ atlar. İnşallah bir gün buda olur.

       Bizler, yani Mali Müşavirler, hükümetin bedava çalışan memurları konumundayız. Son zamanlarda Gelir idaresinin yükünden parça parça sırtımıza yüklenerek sorumluluklarımız daha da artırılmıştır. Bir yandan mükellefler bizlere yüklenmekte bir yandan, yeni çıkan kanunları takip etmekte, her ay rutin olarak beyannamelerimizi zamanında ve ceza yemeden yetiştirmeye çalışmaktayız.

Pandemi döneminde hem mesleğimiz yapmaya çalışmakta hem değişen mevzuatı takip etmekte, hem de covit-19 denen illetle mücadele etmekteyiz. Maalesef onlarca meslektaşımız bu salgına yenik düşerek vefat etmiştir. Hepsine de Allahtan rahmet diliyorum. Sağlık çalışanları hastalık nedeni ile haklı olarak ön saflarda oldukları için Mali Müşavirlerin salgından dolayı vefatları pek gündeme gelmiyor. Fakat bizlerde sağlık çalışanları gibi görevimizin başında durmak zorundayız, bu da bilinsin istiyorum. Bunun üzerine birde hastalığımız ile ilgili mücbir sebep halimiz bile yok, görevimiz olan ve belli bir süre içerisinde yapmak olduğumuz kayıtları, vermek zorunda olduğumuz beyanları zamanında yetiştirmek zorundayız. Bunları çoğu kimse bilmiyor. “Hasta olsan, cenazen olsa beyanname vermeyi geciktirsen cezayı yedin.” Anlayacağınız mücbir sebep bizde yok, her şart altında görevimizi zamanında yerine getirmemiz lazım.

            Sizlere kendimizi daha iyi anlatabilmek için önce Mali Müşavir Nasıl olunur izah edeyim. Mali Müşavir olabilmek için öncelikle İktisat, İşletme, Maliye, Bankacılık, Kamu Yönetimi, Hukuk, ve Siyasal Bilimler olmak üzere en az 4 yıllık Üniversite mezunu olmak lazım. Daha sonrasında zorlu bir staja başlama sınavını 60 puan ortalama ile geçmen lazım. Staja başlama imtihanını geçtikten sonra Muhasebe üzerine sigortalı olarak 3 yıl staj yapman lazım.

           Staj süresi bittikten sonra 2 yıl sınav sürecinde 8 dersten 60 not ortalaması ile başarılı olarak Mali Müşavirlik Ruhsatını hak etmemiz lazım. Yani anlayacağınız Mali Müşavir olabilmek için eğitimimiz ve ruhsat alma sürecimiz ortalama 9 yıl sürmektedir. Ayrıca ruhsat alana kadar yaşadığımız zorluklar içerisinde her sınav da ders ve yol ücretleri, sınav harçları, ruhsat harçları gibi maddi ve manevi zorluklar yaşamaktayız. Mali müşavirlik ruhsatı alsa dahi mesleği yaptığı süreç içerisinde devamlı mevzuat takip ederek kendini güncelleyen, ekonomi bilimi ve teknolojiyi güncel takip etmesi gereken ve her mesleğin sorunlarını, hesaplarını takip etmesi gereken, bir üstadımızın “Modern Çağın Bilginleri Muhasebecilerdir.” Dediği biz Mali Müşavirleriz.

            Biz mali müşavirler; ülke ekonomisini kayıt  altına  almakta, Devletimizin gönüllü Vergi toplayıcıları olarak çalışmaktayız. Muhasebelerini tuttuğumuz iş yerlerinin kazançlarını, oluşan vergilerini, beyannameler aracılığı ile gelir idaresine, Mali Tablolarını kamu kurumlarına ve özel kurumlara objektif olarak ileterek ülkemiz ve işletmelerimizin geleceği için çalışmaktayız. Hazırladığımız raporlarla ekonomimizin doğru yönlendirilmesine, daha güçlü gelişmesine ve iş dünyasının uluslar arası arenada yerini güçlendirmesine katkı sağlıyoruz.    

Makalenin Devamı İçin Tıklayınız…!