Mali Müşavirlerin Korona Maliyeti

Ali Saraç

Son günlerde ülkemizde Covid19 vaka sayıları hızlı bir şekilde tekrardan yükselmeye başlamıştır.Yetkililerimizin maske,mesafe ve hijyen üçlüsüyle mücadele uyarılarına rağmen bu uyarılara çok fazla uyulmaması nedeniyle vaka sayıları da hızla artmaktadır. Ülkemizde  120.000 kayıtlı meslek mensubu sayısı bulunmaktadır.Bu meslek mensuplarının ofislerinde  istihdam edilen  personelle beraber bu sayı yaklaşık 600.000 kişiye ulaşmaktadır.

Mali müşavirler önceki yazılarımızda da  belirttiğimiz gibi,vermiş oldukları hizmetleri gereği,hem kamu ile hem de özel sektör olan mükellefler ile sürekli iletişim halindedir.120.000 meslek mensubu içinde 65 yaş üstü veya  kronik hastalığı olan meslek mensuplarının olduğu da unutulmamalıdır.Kısacası meslek mensuplarının yapmış oldukları iş gereği covid19 virüsüne için riskli meslek grupları içerisindedir. Elbette ki her mesleği covid19 a yakalanma riski var diyebilirsiniz?Ülkemizde maalesef test sonuçları pozitif çıkan hastalar  için hastanelerde ve/veya evlerinde 14 günlük karantina uygulaması vardır.Sonucu pozitif çıkan bir vatandaşımız hiç kimse ile iletişme geçmeden hastanede veya evinde karantina da kalmak zorundadır.

Peki sonucu pozitif çıkıp da ofis tek başına işletmek zorunda olan bir meslek mensubu bu durumda ne yapacaktır?Bu meslektaşımızın tüm evraklarının yazılımlarının ve programlarının ofisinde olduğunu düşünün ve karantinadan dolayı ofise gidemediğini düşünelim.Hizmet vermiş olduğu mükellefler adına vermekle yükümlü olduğu beyannameleri nasıl onaylayacaktır?

Yazının Devamı İçin Tıklayınız…!